reklama

Ján Kadár & Elmar Klos: Obchod na korze (1965)

"Ó, leťte farbisté obrázky na plátne kina, / vrazte ním do očú horúčosť Afriky a pólov sneh, / Chapline, priskoč k nám - a prines so sebou /radosť i smiech./ A vyskoč a smej sa, lebo my žiť ešte chceme /a radosť a smiechy, to je vraj / života pol, / ó, ako dobre je šťastným byť popri / žalúdku sýtom." (Laco Novomeský, Báseň z kina, 1924)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Dobré ráno,

Obchod na korze je jednotka. Jednotka slovenského filmu a aj jednotka rýchleho nasadenia pri premnožení slováčiskovskej repy. Dôkazom toho, že je to jednotka, je aj Oskar v žiackej knižke (kategória Najlepší cudzojazyčný film, 1965).

Ustálená režisérska dvojica Kadár&Klos poodhalila najintímnejšie miesta slovenskej mentality: Provinciálnosť, cudzienechceme, kmeňová nadutosť rodinky úžasných, Farskárepublika, názvy sa môžu kopiť.

Príbeh sa odohráva v roku 1942 a jeho témou je Slovensko a holokaust. Hlavný hrdina Tóno Brtko (Jozef Króner) žije v malom mestečku a do lona mu z nebies (v ktorých sú na stráži Hlinkove gardy) spadne obchod po Židoch. Obchod na korze. Free. Kostenlos. Keď dávajú ber. Berie. A stáva sa malým článkom veľkého kšeftu s nevinným názvom arizácia (týchto transakcií sa odohralo viac než 13 000, ak sa nemýlim). Pôvodnou vlastníčkou obchodu je pani Lautmanová. Dáma tak stará, že je cez ňu takmer vidieť a pri pohybe máš pocit, že ju už-už uchytí vietor. Vznáša sa a vo svojej stareckej hluchote nemôže rozumieť novej dobe. Keďže Brtko nemá srdce nato, aby ju simpli vyhodil na ulicu, rozohráva sa komická reťaz nedorozumení. Tónova žena si myslí niečo, Lautmanka niečo iné, Tóno zas čosi. Všetci to na seba hrajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najpôvabnejšou scénou je prevtelenie Jozefa Krónera v Charlieho Chaplina. Króner, archetypický slovenský mužik, stojí pred zrkadlom v retro anzúgu, ktorý mu po manželovi darovala Lautmanka. Rola Brtka je Krónerovi naraz priúzka. Naraz prehovorí herecká osobnosť. Króner sa vzhliadne v zrkadle aj s guľatým klobúkom na hlave a na jeho strhanej tvár sa zažne šibalský úsmev: "Vyzerám ako Chaplin". Slovenský Chaplin, to je jasná vec. Komické scény nakrútené v Sabinove však neodvratne smerujú k tragédii.

Jednotku slovenského filmu o Slovenskom štáte natočil židovský režisér na motívy románu židovského autora v produkcii českých filmových štúdií s poľskou herečkou v hlavnej ženskej úlohe pani Lautmanky (Ida Kamińska) a duchom amerického komika vo funkcii alter ega slovenského herca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko stredo-európske žiari.

Obchod na Korze

Filmové štúdia Barrandov, 1965

Réžia: Ján Kadár, Elmar Klos

Scenár: Ján Kadár, Elmar Klos a autor pôv. románu Ladislav Grosman

Hudba: Zdeněk Liška

Hrajú: Jozef Króner, Ida Kamińska, Martin Hollý starší, a ďalší

Pavol Kutaj

Pavol Kutaj

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Interpret and receive reward! (The Aggadah) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilmHistória

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu