reklama

Pôst z gnostických zdrojov.

11. Marec 2011, bréráno: V utorok sme pochovali basu. Podľa kalendára nastalo ročné obdobie pôstu. Po sieti sa dokonca vyrojili podporné "pôstne" jednotky, niektoré z nich doporučujúce vzdať sa na 40 dní Internetu a vojsť do seba. Prvá asociácia s pôstom sa však netýka samoty, ale skôr hladu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V pôste má prsty gnostik. Z podstaty gnostickej tradície vyplýva, že si pôst netreba pomýliť s diétou. Diéta j cesta ku kráse / zdraviu tela.

Gnostistický postoj telo zavrhuje. Gnostik nepestuje fyzickú krásu, lebo pestovať fyzickú krásu je ako pestovať buriny.

Pôst je cesta k poznaniu. Metóda sebaperfekcie. Byť perfektný znamená pre gnostika byť inteligentný, nie byť elegantný. Táto významná sekta rozumu hľadá šťastie vo vlastnom egu, nie vo vonkajšom svete. A je známym faktom, že dokiaľ sa ušetrí energia investovaná bežne do metabolizmu, ego sa dokáže rozpáliť a pracovať na oveľa vyššej frekvencii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gnostický prúd je z Orientu. Jeho ramená zo Sýrie a Perzia sa pretekali prvými kresťanských komunitami oveľa silnejšie než sa predpokladalo do roku 1945. Povojnová archeológia zaznemanala objav celej zakopanej knižnice askézy. Miesto: Nah Hammadi, Egypt.

Nenávisť voči fyzickému svetu a spoločnosti viedla gnostika k životu v ústraní. Budem sám so svojou nenávisťou voči materiálnych statkom, politickej realite a spoločenským povinnostiam.

Ide mi len o gnózu - tajné poznanie. Prvé tajomstvo je, že ľudská situácia je definovaná ako zajatie. Duše je uväznená reťaziach gravitácie. Zabúda na podstatné fakty, pretože ňou zmietajú hlúpe vášne, náklonnosti, úspechy, hostiny, práca a iné diabolské spoločenské a politických dôsledkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Excelentný dobový gnostický text je Hymna o perle, pravdepodobne z 1. storočia, ktorá je elementom apokryfnom evanjelia Apoštola Tomáša. Hymna o perle je chvála hladu. Hrdinom je Princ zo spiritualistickej Perzie, ktorý je povolaný k zisku perly v Egypte. Perla je zahrabaná v nebezpečnom Egypte. Princ však začne hodovať spolu s Egypťanmi a spadne do žumpy fyzického živlu. Pretože egyptské sladkosti zaliali ako ťažké gravitačné splašky jediný hlas a iskru, ktorú nosil v sebe. Namiesto toho, aby získal perlu sa stal otrokom Egypta.

Prestal poznávať a spomínať. Zabudol, že musí vojsť s ohniskom koncentrácie do seba. A vo vnútri musí byť ticho, aby zaznela hudba poznania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokiaľ je tu orchester trávenia, nie je pre gnostika možné dobrať sa pravdy. Samozrejme, Perzský kráľovský Otec mu poslal list, v ktorom mu pripomenul jeho ozajstnú totožnosť:

Si Princ poznania, nie otrok lahôdok.

Rodokmeň pôstu má aj gnostických predkov. A tí mali pôst za vedeckú metodológiu, nie na telesnú kozmetiku.

Pavol Kutaj

Pavol Kutaj

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Interpret and receive reward! (The Aggadah) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilmHistória

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu