Tom Hooper: Kráľova reč

Autor: Pavol Kutaj | 16.3.2011 o 7:07 | (upravené 16.3.2011 o 7:12) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  389x

Bréráno; King's speech je skvelý historický film ... so smutným úspechom. Režisér Tom Hooper a jeho scenárista David Seidler iskrivo pokračujú v tradícii britskej konverzačnej drámy. Kamera je na dotyk koktavého kráľa Juraja VI. (1895-1952) a jeho nebojácneho terapeuta Lionel Logue-a (1880-1953). Odkazuje na navyššiu hodnotu tohtoročnej filmovej žatvy: intimity.

 

Zodpovednosť sa nosila minulú sezónu. O spoločenský komentár sa pokúšala ešte aj komédia Up in the Air, nehovoriac o kritickom anti-rasistickom ostni Precious, ekologizme o Avatara, o tom, že najlepším filmom bol vojnový Hurt Locker.

 

Dnes je tu King's speech a v ňom privátny kinosál britskej kráľovskej rodiny. Chýli sa ku koncu 30-tych rokov, na plátne reční Adolf Hitler.  Hlavný protagonista príbehu, kráľ Juraj VI. (Colin Firth), konštatuje: hoci mu ako správny medzivojnový Brit nerozumiem ani ň, som dojatý jeho rétorickými schopnosťami.

 

Viola, a zápletkou sa stáva prekonanie rečovej vady prvého muža Commonwealthu. Je vykreslená síce s bravúrnou brisknosťou, ale limitovaná na perspektívu súkromia rodiny. Je tu reťaz originálne komických scén s terapeutom, ktorý naučí kráľa uvoľniť sa spevom a nadávkami. Komiku strieda trápnosť. Naraz sme v koži kráľa, ktorí je nielen nahý ale aj zbitý pohľadmi, očakávaním, výsmechom za rečovú vadu.

 

Pozoruhudné sú najmä kvôli úvodné a záverečné oznamy o pravde filmu. Áno, dozvedáme sa, že je podľa skutočných udalostí. Áno, skvelý terapeut bol nakoniec povýšený do rytierskeho stavu a hlas kráľa sa stal vzpruhou odporu. Ale takmer neviditeľná pravda je aj to, že vyvrcholenie filmu je kráľova reč, ktorou vyhlásuje vojnu nacistickému Nemecku. Divák sa má cítiť happy v okamžiku začiatku najtragickejších udalostí minimálne storočia? Aj keď išlo o spravodlivú vojnu?

 

Toto pripomína podobne komornú Vojnu Charlieho Wilsona, taktiež od Brita Mike Nichols-a. Ale ten aspoň na záver vložil mrazivú poznámku o záverečnom fiasku Američanov v Afganistane v 1990. A sú tu odkazy na ďalších britských dramatikov: aristokratický Peter Morgan, mozartový Peter Shaffer, shakespearovský Tom Stoppard. Na záver, je tu príbuzenstvo aj s ďalšími ocenenými filmami roka. Všetko v mierke intímneho vzťahu. Je tu príbeh o zrade v Sociálnej sieti, je tu démon detstva Čiernej Labute, je tu otcovský komplex zo Skutočnej guráže.

 

Ak máš štipku historického vedomia, je to dôvod k znepokojeniu.

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?