Wall Street 2: Peniaze nikdy nespia (20th Century Fox, 2010)

Autor: Pavol Kutaj | 3.1.2011 o 8:13 | (upravené 3.1.2011 o 8:48) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  708x

"Bulls make money. Bears make money. Pigs? They get slaughtered."

http://www.imdb.com/media/rm178622208/tt1027718http://www.imdb.com/media/rm178622208/tt1027718

 

Réžia: Oliver Stone (1946-)

Hrajú: Michael Douglas, Josh Brolin, Shia LeBeouf, Carrie Mulligan

Scenár: Škoda, že už nie od Stone. Duo Allan Loeb & Stephen Schiff

Hudba: Craig Armstrong.

 

Z prvého filmu Wall Street (1987) sa stal v Amerike kult. Michael Douglas získal nielen Oskara, ale aj zástupy mužských obdivovateľov. Jeho charakter Gordon Gekko sa stal rozšírenou odpoveďou na detskú otázku: Kým chcem byť.

 

"Pokračovanie" s podtitulom Peniaze nikdy nespia (2010) však nebude mať tento vizionársky efekt.

 

Gordon Gekko sa dnes vracia z väzenia. Vrátia mu jeho dvadsaťročný mobil Gigant.  A dopadne naňho údel opustenosti. Nikto ho totiž nevíta na slobode.

 

Aký obraz si však Gekko vypestoval o sebe samom?  Je to nátura víťaza, pre ktorého je potlesk podriadených a strach protihráčov to, čo pre mňa čerstvý vzduch. Otázka položená na začiatku filmu znie: bude sa Gekko chcieť za každú cenu vrátiť na špicu medzi ozajstných hráčov alebo sa poddá volaniu rodinných povinností?

 

Tak ako v jednotke sa zápletka krúti najmä okolo postavy mladého finančníka. Bud Fox (Charlie Sheen) je dnes vystriedaný Jake Moore-om (Shia LeBeouf). A tak ako je Gekko magnetizujúcejší v jednotke, má zas pôvodný Bud Fox viac z presvedčivosti mladého kariéristu. V 1987 z tejto postavy srší nedočkavosť. Jeho cesta od panenských začiatkov na burze k prvým katarzným jazvám je brilantná. V Dvojke je síce v centre Jake, ale jeho vendetta proti zloduchovi Brettonovi (Josh Brolin), ktorý nesie zodpovednosť za smrť svojho učiteľa Louis Zabel-a (Frank Langella) je predvídateľná. Rovnako tak Jake-ov manévrovanie medzi Gekkom a jeho Gekkovou dcérou Winnie (Carey Mulligan), ktorá je zároveň snúbenka Jake-a. Snúbenka, a neskôr...

 

Len toľko, že rodina je hodnotová dimenzia, ktorá v pôvodnom Wall Street nevystupuje.

Možno dochádza k posunu tektonických dosiek v hodnotovom naladení a rodinný kruh sa opäť naliehavo hlási o slovo. Redefinujeme životný úspech? To je asi myšlienkový motor celého filmu. Kríza navrátila lesk rodine.

 

Wall Street z 1987 je nesmrteľný film. Wall Street z 2010 je slušný remake. Neprepadol, pobavil, ale už v tomto momente sa vyparuje do zabudnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa v kostoloch nediskutuje

Chromík a Kuffa kázali proti Istanbulskému dohovoru. Vraj veď násilie na ženách nikto nechce, žiadnu legislatívu z Bruselu preto netreba.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.


Už ste čítali?