Martin Scorsese: Posledné pokušenie Krista (1988) & Silence (2013?)

Autor: Pavol Kutaj | 5.1.2011 o 11:45 | (upravené 5.1.2011 o 13:39) Karma článku: 2,73 | Prečítané:  988x

"My priciple anguish and source of all my joys and sorrows from my youth onward has been the incessant, merciless battle between the spirit and the flesh...and my soul is the arena where these two armies have clashed and met."

 

Dobré ráno,

 

Je čas oprášiť 22-ročné Posledné pokušenie Krista. Dôvod? Šepká sa, že Martin Scorsese (1942-) sa chystá na nový filmu na tú istú tému. A možno vyvráti seba samého!

 

Posledné pokušenie Krista je adaptáciou románu Posledné pokušenie (1960, v českom preklade vyšlo v Odeone, 1987) od Gréka s menom Nikos Kazantzakis (1883-1957).

 

Nový film s názvom Silence je adaptáciou románu Chinmoku (1966, v českom a správnejšom preklade Mlčení, Vyšehrad, 1987) od Japonca s menom Shushaku Endo (1923-1996).

 

Ak sa to podarí, Scorsese bude mať vo filmografii dve diela z jedného tematického cesta, ktoré si budú protirečiť. David Bordwell vyniezom v knihe Cinema of Eizenstein Eizensteina do filmového neba preste z týchto príčin. Eizenstein dokázal spracovať totožnú látku z opačného uhlu. Potemkina inak než Štrajk, Desať dní, ktoré otriasli svetom inak než Potemkina, Generálnu líniu inak než Desať dní, ktoré otriasli svetom.  

 

Vyrovná sa mu Scorsese v umení sebavyvracania? Dúfam. V Poslednom pokušení Krista znamená pokušenie jednoducho telesnú potrebu. A Ježiš vychádza ako víťaz bitky s vlastným telom.

Je boxer. Duch v jednom rohu šepká musíš, telo v druhom rohu šepká nechce sa mi. Gong!

 

Vďaka erudovanému článku jezuitu Johna Mcdade za tento posteh!

 

Silence je síce umiestnený v inom časopriestore než Palestína okolo roku 0 - totiž v Japonsku 17. storočia. Celý román je ale christologická úvaha s radikálne odlišnými závermi. Žiadny box. Kristus už nie je príbuzný Zúriaceho býka Jake-a La Mottu.

 

V Silence je to terapeut. Vôľa človeka je nepodstatná. Ježiš je pre nasledovníkov dôvodom nespáchať samovraždu, nie dôvodom viesť krížovú výpravu proti vlastnému telu. A táto terapia je venovaná slabochom, lúzrom, otrokom, bojkom, Judášom. Teda aj tým, ktorí samotného Krista (nielen) v Japonsku zradili a pošliapali.

 

Ak dokáže Scorcese vytvoriť v Silence kontrapunkt k Poslednému pokušeniu, kúpim si ďalší klobúk. A len a len k jeho cti ho vyhodím do povetria.

2013 je za dverami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Desať vecí, ktoré treba vedieť o osýpkach

Prečítajte si desať základných otázok a odpovedí týkajúcich sa osýpok, ich prenosu, príznakov, možnej epidémie a ochrane pred nakazením.

KOMENTÁRE

Keď sú osýpky v hlavách

Keď sa na osýpky neočkovalo, ročne sa nimi nakazilo 10- až 20-tisíc detí.


Už ste čítali?