Ján Kadár & Elmar Klos: Obchod na korze (1965)

Autor: Pavol Kutaj | 8.1.2011 o 12:14 | (upravené 8.1.2011 o 22:42) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  644x

"Ó, leťte farbisté obrázky na plátne kina, / vrazte ním do očú horúčosť Afriky a pólov sneh, / Chapline, priskoč k nám - a prines so sebou /radosť i smiech./ A vyskoč a smej sa, lebo my žiť ešte chceme /a radosť a smiechy, to je vraj / života pol, / ó, ako dobre je šťastným byť popri / žalúdku sýtom." (Laco Novomeský, Báseň z kina, 1924)

 

Dobré ráno,

 

Obchod na korze je jednotka. Jednotka slovenského filmu a aj jednotka rýchleho nasadenia pri premnožení slováčiskovskej repy. Dôkazom toho, že je to jednotka, je aj Oskar v žiackej knižke (kategória Najlepší cudzojazyčný film, 1965).

 

Ustálená režisérska dvojica Kadár&Klos poodhalila najintímnejšie miesta slovenskej mentality: Provinciálnosť, cudzienechceme, kmeňová nadutosť rodinky úžasných, Farskárepublika, názvy sa môžu kopiť.

 

Príbeh sa odohráva v roku 1942 a jeho témou je Slovensko a holokaust. Hlavný hrdina Tóno Brtko (Jozef Króner) žije v malom mestečku a do lona mu z nebies (v ktorých sú na stráži Hlinkove gardy) spadne obchod po Židoch. Obchod na korze. Free. Kostenlos. Keď dávajú ber. Berie. A stáva sa malým článkom veľkého kšeftu s nevinným názvom arizácia (týchto transakcií sa odohralo viac než 13 000, ak sa nemýlim). Pôvodnou vlastníčkou obchodu je pani Lautmanová. Dáma tak stará, že je cez ňu takmer vidieť a pri pohybe máš pocit, že ju už-už uchytí vietor. Vznáša sa a vo svojej stareckej hluchote nemôže rozumieť novej dobe. Keďže Brtko nemá srdce nato, aby ju simpli vyhodil na ulicu, rozohráva sa komická reťaz nedorozumení. Tónova žena si myslí niečo, Lautmanka niečo iné, Tóno zas čosi. Všetci to na seba hrajú.

 

Najpôvabnejšou scénou je prevtelenie Jozefa Krónera v Charlieho Chaplina. Króner, archetypický slovenský mužik, stojí pred zrkadlom v retro anzúgu, ktorý mu po manželovi darovala Lautmanka. Rola Brtka je Krónerovi naraz priúzka. Naraz prehovorí herecká osobnosť. Króner sa vzhliadne v zrkadle aj s guľatým klobúkom na hlave a na jeho strhanej tvár sa zažne šibalský úsmev: "Vyzerám ako Chaplin". Slovenský Chaplin, to je jasná vec. Komické scény nakrútené v Sabinove však neodvratne smerujú k tragédii.

 

Jednotku slovenského filmu o Slovenskom štáte natočil židovský režisér na motívy románu židovského autora v produkcii českých filmových štúdií s poľskou herečkou v hlavnej ženskej úlohe pani Lautmanky (Ida Kamińska) a duchom amerického komika vo funkcii alter ega slovenského herca.

 

Slovensko stredo-európske žiari.

Obchod na Korze

Filmové štúdia Barrandov, 1965

Réžia: Ján Kadár, Elmar Klos

Scenár: Ján Kadár, Elmar Klos a autor pôv. románu Ladislav Grosman

Hudba: Zdeněk Liška

Hrajú: Jozef Króner, Ida Kamińska, Martin Hollý starší, a ďalší

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nebude celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?