Alain Resnais: Hiroshima mon amour (1959)

Autor: Pavol Kutaj | 11.1.2011 o 8:59 | (upravené 11.1.2011 o 10:05) Karma článku: 0,41 | Prečítané:  355x

"V hlubinách každého z nás je vepsán důvod - grund - který je stálou příčinnou našich činů, který je půdou, z níž se zvedá náš osud. Snažím se vystihnout Grund skrytý na dně každé z mých postav , a jsem čím dál víc přesvědčen, že má povahu metafory" (Milan Kundera, Nesmrtelnost)

 

Bréráno Jedenásty Január,

 

Dnes je francúzsky veľmož réžie Alain Resnais starý pán ročník 1922, ktorý odmieta vyložiť nohy na stôl. Titul jeho ďalšieho film je citátom z filmu ročník 1959: Nič si nevidela. Staré dielo, v ktorom opakovane znie toto volanie, je Resnaisov film Hiroshima mon amour. 1959 bol plodným rokom. Rokom zrodenia Novej vlny, a Hiroshima mon amour leží bok po boku s filmom Nikto ma nemá rád v základoch tohto najvýznamnejšieho živlu v eurofilme.

 

Alain Resnais mal iné prvé úmysly. Najprv si trúfal na dokumentárny film o atómovej bombe. Nálada Hirošimy teda nie je tak povznesená ako téma, ktorá sa Ti asi v tejto spojitosti vybavuje. Mám na mysli tragikomickú epizódu Fucking weather z Knoflikářov Petra Zelenku. Nie. Režisér sa síce nakoniec rozhodol pre hraný film a povolal si za scenáristku Marguerite Duras. Autorka nového románu napísala komorný príbeh o bolestnom grunde ("důvod, který je příčinou všech Tvých činů") ženy, ktorá vo filme nemá meno (hrá ju Emanuelle Riva). Ona. Pochádza z francúzskeho mestečka Nevers a stratila ku koncu Druhej svetovej vojny milenca. Milenca z radov nacistickej armády.

 

V jej pamäti sa vynára slučka, ktorá ju priväzuje k tejto tragédii. Vytvára sa v nej priepastný grund - čierny vír, neustále vysávajúci jej emocionálne kapacity iba smerom do minulosti. Oči duše prilepené na minulosť. Aby s touto ranou mohla vôbec prežívať, vyformuje si metaforu. Stotožní v nej osobnú tragédia z Nevers k pádu atómovej bomby na Hirošimu. A do japonskej Hirošimy skutočne vycestuje. A ďalší z jej bezmenných milencov jej hovorí: tvoj kouping s traumou je bludný: nič si nevidela. Nevers a Hirošima sa podľa neho nemôžu porovnávať.

Hiroshima mon amour je ťažký oriešok po všetkých stránkach. Formálne, tématicky, emocionálne.

 

Trúfaš si?

11012011.jpg

Hiroshima mon amour

Pathé films, 1959

Réžia: Alain Resnais

Scenár: Marguerite Duras

Hudba: Georges Delerue, Giovanni Fusco

Hrajú: Eidi Okada, Emanuelle Riva


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nebude celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?