Joseph L. Mankiewicz: Frajeři a saze (1955)

Autor: Pavol Kutaj | 14.1.2011 o 9:49 | (upravené 14.1.2011 o 10:07) Karma článku: 0,62 | Prečítané:  487x

Bréráno štrnásty január: Efekt Brando! Tak vo svojej bystrozrakej eseji "Trvalé účinky Marlona Branda" nazvala Gina Piccalo (dailybeast.com) paletu čŕt, ktoré sú dodnes zapísané vo výkone - a pozor - aj v životnom štýle kopy dnešných mladých hercov: Senzitívny, ale mačo. Žurnalisticky plachý, ale metodicky upravujúci svoje emócie na presne na mieru postavy, ktorá má byť stvárnená. A na verejnosti ponižujúci herecké remeslo. Ponižujú ho na úroveň šaškárne.

 

A axióm Efektu Brando? Východiskom je poučka Konštantína Stanislavského: žiť čo najpravdivejšie v imaginárnych kulisách divadla. Herec nech nehrá strach. Nech sa bojí. A jeho mimika sa potom postará o seba sama. Toto je teória metodického herectva.

 

Ok, lady Gina Piccalo, pozrime sa na Branda samotného. Ale nie v Električke zvanej túžba (1951), ani v V Prístave (1954), ale v muzikálovom filme Frajeři a saze (1955). Prijatie tejto roly z Brandovej strany bol ťah, ktorý vzbudzuje kúsok rešpekt na strane mojej. Živiť sa hraným filmom a nechať sa prehovoriť na stvárnenie muzikálovej postavičky, ktorá spieva a tančí. Klobúk dolu. Ale tipoval som, že serióznosť Brandovho efektu určite vyprchá v postave Sky Mastersona.

 

Tento majstrovský gembler prichádza v úvode príbehu do New Yorku. Zápletka je postavená na stávke. Sky Masterson sa staví s drobným švindliarom Nathan Detroit-om (Frank Sinatra) o tisíc babi, že nenamotá misionárku Sarah Brown (Jean Simmons) nato, aby si s ním zašla na drink. Do Havany. Naobed tam a nadránom sme doma v NY.

 

(A potom, že euro-víkendy sú novinkou pod Slnkom).

 

Oproti gemblerským uctievačom náhody stoja svaly zákona a zopäté ruky usilovne počítajúce modlitby a hriešnikov. Hazardér Sky samozrejme zvedie misionárku Sarah. Nie všetko však tejto postave s Brandom v hlavnej úlohe vychádza a zo stávky sa stáva románik. A na koniec možno aj niečo viac.

 

Pôvodný muzikál vznikol v roku 1950 a býva považovaný za kontrapunkt West Side Story. Už len názov Guys and Dolls a mená charakterov májú byť svedkami kontrastu. West Side Story je neskorším a temným spracovaním hektického tepu planéty New York. Toto dielo je naopak pustopustá zábava.

 

A predsa! Je tu vážny podtón. Skús si všimnúť tému a pýtať sa nato, z ktorých miest vychádzajú jej stopy. Témou je šťastie, náhoda, hazard, neplánovanie, neplánovanie? aha protest proti racionalite priemyselnej spoločnosti, aha kulisy tradície nemej americkej komédie, ktorá sa potýkala presne s týmto masívom ťažkostí. A aha, studená vojna. Ak by sa v plánovaním posadnutom Československu roku 1950 poskúsil niekto chváliť hádzanie kockami...pardón, ranná fantázia ma zbavuje triezosti úsudku.

 

Je tu teda mrazivý existenciálny podtón, ktorý stelesňuje Marlon Brando aj v tak páperovej roli, akou je Sky Masterson. Muzikálový film je však najmä o muzike, a preto mu  dominuje kráľ Krysej svorky Frank Sinatra. A dnes? Frajeři a saze isto seknú plazmovej obrazovke s čo najväčšími rozmermi.

 

(A ak sa ti neľúbi Brando, urob si výlet do viedeňskej Volksoper a za 15 éčok si rezervuj dlhý večer. Pretože Guys and Dolls sú tento a budúci mesiac na scéne.)

 

Je presvedčivosť Marlona Branda alias Sky Mastersona taká, že dokáže posunúť vnímanie hodnoty náhody? Dokáže diváka zviesť k dobrovoľnému odovzdaniu sa princípu vrhnutých kociek, ktoré sa hrkotavo vysmievajú zásluhám?

 

Picture2.jpg

Kocky sú hodené

 

Frajeři a saze (pôv. Guys and Dolls)

Metro-Goldwyn-Meyer, 1955

Réžia: Joseph L. Mankiewicz

Scenár: Joseph L. Mankiewicz & Ben Hecht

Hudba: Frank Loesser

Hrajú: Marlon Brand, Jean Simmons, Frank Sinatra, Vivian Blaine

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nebude celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?