reklama

Mike Nichols: Súkromná vojna Charlieho Wilsona (2007)

Bréráno 20.1.2011: Hovorí ti niečo teória "sovietskeho paradoxu"? To je názov knihy od Seweryn Bialera, ktorá vyšla v roku 1986. 2007 je rokom, v ktorom na plátnach pristal film rozvíjajúci túto teóriu. Režisér Mike Nichols a scenárista Aaron Sorkin v nej vyzdvihli pozabudnutú osobnosť texaského kongresmana Charlie Wilsona. A v minulom roku reálny Charlie Wilson opustil tento svet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Celý titul Bialerovej knihy znie Sovietsky paradox: Zahraničná expanzia, domáci úpadok (The Soviet Paradox: External Expansion, Internal Decline). Pozoruje v nej prerod legitimizačného mechanizmu veľmoci, ktorá definovala minulé storočie. Sovietske storočie.

Čím teda ZSSR ospravedlňoval svoju existenciu? Teória sovietskeho paradoxu hovorí, že spočiatku (1917-1928) utópiou revolúcie, od Stalina a počas Chruščova (1928-1964) najmä ekonomickým zázrakom plánovaného hospodárstva. A po zvrhnutí Chruščova (1964-1988) to bola vojenská neporaziteľnosť. Respektíve zahraničná expanzia. Idea komunizmu aj nádej v neprekonateľný blahobyt vyprchali. Starý veľkoruský sentiment však držal reálsocializmus pri živote.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až v roku 1979 Sovieti nevmašírovali do Afganistanu. O desaťročie neskôr boli prinútení stiahnuť sa so stiahnutým chvostom.

Majster frašky a rozboru intimity, režisér Mike Nichols, v spolupráci s majstrom monológu a politického zákulisia, scenáristom Aaron Sorkinom, dali pred troma rokmi hlavy dokopy, aby na motívy knihy Georga Crilla natočili rovnomenný film o hrdinovi menom Charlie Wilson (1933-2010). Wilson bol texaský kongresman, oddaný demokrat a zarytý pôžitkár. A predovšetkým autor projektu tajnej americkej podpory afgánskeho odporu.

Film sa odmieta kajať. Áno, afgánski "mudža" dostali od Američanov zbrane a výcvik a namierili ich neskôr proti ich darcom. Ale bez "mudža" by ostal v platnosti sovietsky paradox. Bez "mudža" by sa nerozsypala prestíž Červenej armády. Namiesto toho rozsypal Berlínsky múr. A jedna z diagnóz konca Studenej vojny praví, že Studená vojna mohla skončiť práve preto, že sovietsky paradox stratil svoju platnosť. Určite je to len jedna z palety téz a príčin, ale porážka v Afganistane mala svoj podiel na rozhodnutí násilne nepotlačiť protesty vo Východnej Európe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Good Time Charlie" mal leví podiel na Sovietskej porážke. Film má preto nielen briskné tempo a šarmantný kásting, ale aj štipku ideového posolstvo.

Hm, existuje lepší hraný film na tému zahraničná politika?

“These things happened.

They were glorious and they changed the world.

Then we fucked up the endgame.”

(reálny Charlie Wilson)

Súkromná vojna Charlieho Wilsona (Charlie Wilson's War)

Universal Studios, vianoce 2007

Réžia: Mike Nichols (1936-)

Majster adoptácií. Začiatok kariéry s oskarovým Ktože by sa Kafky (1966), v 2004 práca na adaptácii ďalšej divadelnej pecke Na dotyk.

Scenár: Aaron Sorkin (1961-)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor hry a scenára k A Few Good Men (1992), naposledy scenárista Sociálnej siete (2010).

Majster dlhých monológov, poloprejavov - poloárií.

Hudba: James Newton Howard (1951-)

Skladateľ až príliš mnohých saundtrekov. Od Zeleného sršňa (2011), k Turistovi (2010), Salt (2010) až k spolupráci na hudbe k Temnému Rytierovi (2008, a jeho chystajúcemu pokračovaniu v 2012).

Hrajú: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Pavol Kutaj

Pavol Kutaj

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Interpret and receive reward! (The Aggadah) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilmHistória

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu