Alexej Balabanov: Morfiy (2008)

Autor: Pavol Kutaj | 21.1.2011 o 8:08 | (upravené 21.1.2011 o 8:19) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  458x

Bréráno 21.1.2011: Márnotratný pád na dno je veru obľúbený motív už od staroveku. A v dnešných dňoch sú noviny plné jedného jediného filmu. Ale režisér Aranofsky tu bol už aj pred 10 rokmi. Postaral sa vtedy o majstrovské spodobenie práve márnotratného pádu na dno. Jeho Rekviem pre sen a Klub Bitkárov od Davida Finchera sú snímky, ktoré definovali jednu generáciu dospievajúcich. Prednedávnom sa však objavila aj ruská verzia pádu na narkomanské dno. V roku 2008 ho vo snímku Morfiy zrealizoval nezávislý režisér Alexej Balbanov.

Morfiy sa odohráva v rokoch Ruskej revolúcie. Politické besnenie rokov 1917-1918 je ale prítomné len v nehlučných náznakoch. Mladý doktor Poljakow prichádza ako cudzinec z veľkomesta do po pás zasneženej a Bohom zabudnutej ruskej dediny. Tu nachádza krik pacientov a samotu, ktorú sa na začiatku snaží prehlušiť najcennejším kultúrnym výdobytkom: gramofónom. V Moskve po ňom ostala milovaná operná speváčku, ktorá vyjadruje jeho puto k drahým kultúrnym statkom. A tak Poljakow, ponorený do zasneženej dediny, vymieňa svoju lásku k civilizácii za závislosť na morfíne.

Vylíže sa po vzore Márnotratného biblického syna zo svojho ničivého hýrenia? Alebo sa príbeh uchýli k nemilosrdnému koncu po vzore Aranofského? Len toľko, že mladučký herec Leonid Bichevin je tak presvedčivý vo svojej anabáze sebadeštrukcie, že polepšenie alebo náhle vyliečenie by pokazilo jeho rolu. Druhou devízou tohto brutálne krásneho snímku je filmová krajina, v ktorej sa príbeh odvíja. Zasnežený koniec sveta, posledné stony cárskeho Ruska, žiariace dobové kostými, injekčné striekačky model 1917, delírium na koňskom povoze a nádherná Anna K. (Ingeborga Dapkunaite), ktorá sa z asexuálnej sestričky stáva beštiálnym spolucestujúcím v rýchlej jazde za skazou.

 

Alexej Balabanov nám daroval film, ktorý má vysoké tempo, a ktorý určite zvyšuje tlak publika. Film, pri ktorom si musíš opakovane zakrývať oči. Film, ktorý možno neodkrýva duševné záchvevy protagonistu tak ako jeho knižná predloha od Michaila Bulgakova, ale ktorý vpichuje pod kožu márnotratný pád na dno jedného pána doktora, ktorý sa nedokázal vysporiadať z vykorenenia zo súhvezdia vysokej kultúry.

 

Mrazivé mrazivé morfium.

Picture.png

Morfiy

CTB, 2008

Réžia: Alexej Balabanov (1959-)

Režisér banditérie, už v 1994 však adaptuje Kafkov Zámok. Na výslnie sa prebije snímkom Brat z 1997, potom zabočí a nakrúti film O bláznoch a ľudoch, vypravujúci o pioniech pornografie v predrevolučnom cárskom Rusku. Spolupracovník so zosnulou star Sergejom Bodrovom.

 

Scénár: pôvodne Sergej Bodrov na motívy novely Michaila Bulgakova

Hrajú: Leonid Bichevin (1984-), Ingeborga Dapkunaite, Andrej Panin

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Desať vecí, ktoré treba vedieť o osýpkach

Prečítajte si desať základných otázok a odpovedí týkajúcich sa osýpok, ich prenosu, príznakov, možnej epidémie a ochrane pred nakazením.

KOMENTÁRE

Keď sú osýpky v hlavách

Keď sa na osýpky neočkovalo, ročne sa nimi nakazilo 10- až 20-tisíc detí.


Už ste čítali?