Jasmila Zbanić: Na ceste (2010)

Autor: Pavol Kutaj | 22.1.2011 o 13:03 | (upravené 22.1.2011 o 13:15) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  466x

Bréráno 22.1.2011, dnešný príbeh sa točí okolo privilégia zomrieť. Toto súslovie je titulom knihy. The Privilege to Die napísal zahraničný korešpondent Thanassis Cambanis a ide o sondu do magnetického poľa hnutia Hizballáh. Kruciálna otázka znie: prečo si život ktorý ponúkajú fundamentalisti volí - a pozor pozor, dobrovoľne a bez nátlaku volí - tak veľké množstvo Libanončanov? Thanassis Cambanis sa pokúsil odpovedať a čiastkou tejto odpovede je schopnosť Hizballáhu premeniť smrť v privilégium. Bosnianska režisérka Jasmila Zbanič si vybrala vo svojom filme Na ceste rovnakú tému. Magnetizmus fundamentalizmu však odsúdila bez ochoty s ním vyjednávať.

 

Jej dráma Ťa privedie do súčasnej Bosny. V hlavnom meste Sarajevo žijú spolu Luna (akurátne sladká Zrinka Cvitešíč) a Amar (presvedčivo odpudivý Leon Lučev). Milenci a umiernení moslimovia. Na začiatku je to šťastný vzťah. Vzájomne si odpúšťajúci jeho náklonnosť k chlastu a jej bočnú lásku k čokoláde. Po sérii nešťastných náhod a hlúpych prešľapov dostane Amar výpoveď z roboty na letisku. Nepresvedčivo zrežírovanou autonehodou stretne Amar kamoša z detstva a vojny s menom Bahrija.

 

Do vzťahu vstupuje tretí element. Element, ktorý vzťah natrvalo rozštiepi.

 

Bahrija je radikál. Je členom wahhábitskej vetvy islámu v Bosne. Wahhábiti už od polovice 18. storočia pália kritiku na umiernený islám, dávajú si za cieľ zbaviť ho nánosu nečistôt, prehreškov, kompromisov a slobody v modernizujúcej sa spoločnosti. Ponúkajú holistický život. Sekájú kvantum času jedného dňa modlitbami, hierarchizujú priestor tým, že za jeho stret určujú mešitu a pravidelne do nej zvolávajú svojich členov. Hierarchizujú priestor mešity na mužskú a ženskú časť. A vysvetľujú aj tie najbanálnejšie náhody vetami základnej knihy sveta: "prehrali sme vojnu, lebo moslimovia sú neverní Koránu; Nemôžeš mať dieťa, lebo sme pošpinili Korán, ..."

 

Nestabilný Amar sa nechá pozvať do izolovanej wahhánitskej komunity v horách, aby tam deti učil prácu s počítačom. A vracia sa ako konvertita. Necháva si narásť bradu. Sprísnie mu výraz tváre. Na sviatočnej rodinnej oslave otvorene vynadá cteným prítomným, že alkohol nepatrí do životného štýlu pravého moslima. A to bol pred pár dňami sám alkoholik.

Nuž, prijal holistickú - tj. celostnú - perspektívu wahhábizmu a kypí pohŕdaním k modernému svetu. Je mu lepšie v škole v prírode, je mu lepšie pohŕdať morálnou impotenciou umiernených a vetchosťou politického systému.

 

Jeho Luna nechápe túto ráznu zmenu a celý film je prúdom empatie s jej nepochopením. Rozuzlenie preto nemôže byť uzmierením medzi Lunom a Amarom, pretože režisérka Jasmila Zbanić nevidí ochotu radikálov k akémukoľvek zmiereniu. Zbanić nám daruje juhoslávsku nostalgiu, chce aby sme sa identikovali s Luniným volaním po spolužití. Čo je chválihodná téza, ktorá poháňa celý príbeh. Odmieta sa však pokúsiť o odpoveď, prečo vôbec sa Amar dobvorolne usalašil v magnetickom poli wahhábizmu. Preto je jej nekompromisnosť na hranici zvetralého klišé.

 

Autorka odmieta odpovedať na otázku >prečo< je radikalita voľbou. V čom spočíva jej >alúr<. Jej dostredivosť. Pre slovenské obecenstvo je veru pohľad na bandu mocných chapov, ktorými pulzuje záchvat zbožnosti  veľmi neobvyklým pohľadom. A otázka >ako to< ostáva nezodpovedaná. Škoda.

 

Každopádne je sama závažnosť témy filmu Na ceste dôvodom k jeho vzhliadnutiu.

 

Ale jednoznačnosť jeho súdu ho nakoniec robí milým, ale nezaújimavým.

 

22012011Konvert.jpg

 

Na Putu

Réžia:  Jasmila Žbanić (1974-)

Debutuje filmom Grbavica o znásilňovaní bosnianskych žien.

Scenár: Jasmila Žbanić

Hrajú: Zrinka Cvitešíč (1979-), Leon Lučev (1970-)


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nebude celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?