Francis Ford Coppola: Apocalypsa (1979)

Autor: Pavol Kutaj | 24.1.2011 o 10:32 | (upravené 24.1.2011 o 10:49) Karma článku: 2,14 | Prečítané:  456x

Bréráno 24.1.2011: nad napuchnutou časovou uzlinou v historickom vedomí 20. storočia sa vznáša ceduľka 1979.  V porovnaní s 1918, 1945, 1968 či 1989 sa uzlina 1979 prvý pohľad javí bezvýznamne. Ale 1979 je rok Božej pomsty, je začiatkom nová kampaň kresťanov, židov a moslimov na ceste k dobývaniu sveta. Dva roky predtým totiž vyhral sionistický Likud s militantným Menachem Beginom po prvýkrát voľby v Izraeli. Rok predtým bol Ján Pavol II zvolený za pápeža.  A v 1979 sa Irán revolučne premenil na islámsku republiku. A v 1979 si Sovietsky zväz začal kopať vlastný hrob v Afganistane, kam vmašírovala Červená armáda. Mocná sociologická teória sekularizácie sa otriasala v základoch. Aspoň tak znie téza knihy Božia pomsta od Gilles Kepela. V 1979 sa v planetárnych rozmeroch rozhorela Božia pomsta - a na plátnach kín sa po namáhavej produkcii objavila APOKALYPSA.

 

Francis Ford Coppola sa po Sicílii (sčasti scenéria Krstného otca) vybral na Filipíny, aby tam v dôveryhodnom prostredí nakrútil veľkofilm o vietnamskej vojne. A veľkofilm znamená, že pôvodný plán bolo priniesť film dlhý 5 hodín - event-movie - ktorý by mal podobne ako opera prestávku na občerstvenie a pohltil by celý večer. Nakoniec sa k nám dostáva 3 hodiny príbehu, ktorý je adaptáciou novely Josepha Conrada Srdce Temnoty.

 

Benjamin L. Willard (Martin Sheen) sa ako agent tajnej služby sa vypraví na cestu proti prúdu vietnamskej rieky. A cieľom skutočne je zapáchajúce Srdce temnoty. To prekračuje aj vietnamské hranice a nachádza sa v kanibalskej Kambodži. Príbeh nie je ani trochu progresívny, skôr ide o sériu epizód, ktoré protagonistu stretajú na ceste za temnou výzvou - mäsiarskym bláznom Benjamin L. Willardom (Marlon Brando), psychicky narušeným ex-vojakom. Ide teda o kvality cesty proti prúdu vo vojnovom Vietname. Rozuzlenie je druhotné. Sám Coppola priznáva, že dlho žiadny záver nemal.

 

Apokalypsa sa stala kultom. Stala sa vojnovou operou medzi vojnovými filmami. To znamená, že prestala byť závislá na prostredí v ktorom sa odohráva. Nezávisle od Tvojho dátumu narodenia a Tvojho miesta bydliska Ti poskytuje zážitok porovnateľný s Mozartovým Donom Giovannim.

 

A pritom je produkcia univerzálneho snímku dokončená v prelomovom roku globálnych dejín. Ach, 1979. Medzi titulom Apokalypsa a faktom Božej pomsty znie nezabudbuteľná harmónia.

bigbrando.jpg

Marlon Brando ako mäsiarsky temný pán džungle.

 

Apocalypse Now

American Zoetrope, 1979

Réžia a produkcia: Francis Ford Coppola (1939-)

Scenár: John Milius & Francis Ford Coppola

Hudba: Carmine Coppola & Francis Ford Coppola

Hrajú: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Desať vecí, ktoré treba vedieť o osýpkach

Prečítajte si desať základných otázok a odpovedí týkajúcich sa osýpok, ich prenosu, príznakov, možnej epidémie a ochrane pred nakazením.

KOMENTÁRE

Keď sú osýpky v hlavách

Keď sa na osýpky neočkovalo, ročne sa nimi nakazilo 10- až 20-tisíc detí.


Už ste čítali?