Alexander

Autor: Pavol Kutaj | 3.2.2011 o 8:55 | (upravené 4.2.2011 o 10:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  254x

Bréráno 4.2.2011: hýbe osobnosť dejinami? To je stará a napínavá škriepka historikov. Aká je úloha indivíduálneho rozhodnutia v celospoločenských zmenách? Dnes sa oči sveta upínajú na Egypt. Je evidentné, že tu rozhodnutia/charakter jedného človeka nie sú rozhodujúcim faktorom. Ale v dnešnom Egypte však leží aj oáza Siwa, ktorú v roku 332pnl. navštívil Alexander Macedónsky. V Egypte, kde sa dnes hlásia o slovo masy, skrsla pred 2300 rokmi epocha helenistických Kráľov. Epocha, v ktorej rozhodnutia/vrtochy Kinga mali históriu pod kontrolou.

 

Spomenutá oáza Siwa leží v západnej časti Egypta. Alexander sa rozhodol pre 200 kilometrovú púť púšťou len a len kvôli tejto návšteve. Ťavy nemal k dispozícii. Kone. Samovražda? Možno pokus o ňu, isto však motivovaný Alexandrovou extatickou osobnosťou.

 

Jeden z najväčších dobyvateľov sveta bol šialene poverčivý a na svojom ťažení navštevívil každú jednu svätyňu, veštiareň, ezoterickú kaplnku, stotožňoval sa s Achillesom, ľutoval, že tak ako on nemá po ruke Homéra, videl sa v Herkulovi až... sa v oáze Siwa odohral obrat. Po prechode púšťou sa totiž dozvedel, že je ničím menším než synom Boha. A zároveň neohrozeným panovníkom.

 

V egyptskom či perzskom kontexte je takéto vyhlásenie legitímne. Ale aby sa človek, a čo i len kráľ - bazileus - stotožňoval s Najvyšším? V Aténach by sa pučili smiechom.

 

Nuž a potom po tejto radostnej zvesti sa Alexander otočil na kopýtku a zmietol z bitevného poľa pri Gaugamele gigantickú armádu perzského kráľa Dariusa III [viď nádhernú rekonštrukciu v Stone-ovom snímku Alexander].

 

A šiel ďalej, ďalej a ďalej. Dnešné tzv. minimalistické teórie tvrdia, že skutočne išlo o len o jeho osobnostný vrtoch, pre ktorí kreatívny Gréci vytvorili špeciálny pojem: pothos. Pothos znamená vnútornú posadnutosť po prekonaní a dobytí hviezdnych vzdialeností. Pretože India bola v tej dobe vo vzdialenosti svetelných rokov. Ale Alexander sa vrtošivo rozhodol a veril vo vlastnú nezraniteľnosť a čuduj sa svete, jeho vojská s ním šli až po Indiu. Až tu sa zasekli, vzbúrili a Alexander sa musel vrátiť a umrel v Babylone.

 

Významné je, že za prvé: doslova počas svojej kampane rituálne vytyčoval hranice ekumény. Za týmito bránami býva temnota.  Za druhé: založil model helenistického kráľa. King je stelesnie zákona a nie jeho služobník. Kráľ je totálny suverén, nad ktorým už nestojí nič a nikto. A helenistický kráľ hovorí grécky [koyné] a uctieva grécku kultúru. Významné je, že epocha, v ktorej mala jedna osoba dejiny takpovediac v hrsti, sa rozlieha približne v intervale 336-30 pnl. To znamená, že pojem kráľ [bazileus] z Nového zákona je treba čítať s ohľadom na význam, ktorý kráľovi - tohto vesmíru - vštiepil Alexander Macedónsky.


03021022alexander.JPG
Alexander Veľký na egyptský spôsob

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa v kostoloch nediskutuje

Chromík a Kuffa kázali proti Istanbulskému dohovoru. Vraj veď násilie na ženách nikto nechce, žiadnu legislatívu z Bruselu preto netreba.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.


Už ste čítali?