Facebook & Sovietsky Zväz

Autor: Pavol Kutaj | 9.2.2011 o 9:04 | (upravené 9.2.2011 o 9:23) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  500x

Bréráno 9.2.2011: do uší mi vnikla správa týkajúsa sa dvoch šíriacich sa nemocí: Facebook-depresia a Facebook-horúčka. Jedna z nich pramení zo znechutenia zo šťastia. Tá druhá zo závislosti na uznaní. Dve vety z denníčka: "Všetci sú hepi. Nik mi nepíše." Sovietska kultúra sa vracia?

 

V roku 1928 sa v Kolíne konala spektakulárna fotožurnalistická výstava Pressa. Sovietsky avant-gardista El Lissitzky [1890-1941] bol zodpovedný za sovietsky pavilón a doručil prezentáciu s dosť ďalekosiahlymi účinkami. Zapôsobila depresívne na Angličanov, ktorí sa závistlivo obracali po sovietskom propagandistickom talente. Spektakulárna fotokoláž bola neskôr zužitkovaná umením fašizmu i nacizmu. Dôvod? V koreňoch kultúry každej tyranie je masáž transparentného šťastie tu a teraz a optimistický výhľad do diaľky. A do tretice, výstavu navštívil aj Maxim Gorký, krstný otec sovietskeho socialistického realizmu [termín a doktrína pochádzajú až z 1932]. Ten si tu uvedomil, že takéto rozprávky o 24hodinovom orgazmickom šťastí by sa nemali prezentovať len zahraničiu, ale hodia sa aj pre domáce publikum. Práve dochádzalo k najväčšej krádeži pôdy v dejinách, zakladala sa metastáza súostrovia Gulag, začínali monsterprocesy, Prvá päťročnica v dejinách sa rozbiehala...to, čo Lissitzky pripravil pre zahraničných pozorovateľov sa Gorký rozhodol nadiktovať celej kultúre.

 

Nejde o to, že človek nechce byť iba šťastný a že chceme byť vždy šťastnejší ako tí druhí. [Montesquieu] Skôr o to, že monotónny fotooptimizmus má svojich desivých predkov z prvej polovice 20. storočia.


1928Pressa.jpg
El Lissitzky: Pavilón pre fotožurnalistickú výstavu [1928, hore]
El Lissitzky: ZSSR vo výstavbe [vôkol 1930, dole]
uss.jpg


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?