Facebook & Sovietsky Zväz

Autor: Pavol Kutaj | 9.2.2011 o 9:04 | (upravené 9.2.2011 o 9:23) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  490x

Bréráno 9.2.2011: do uší mi vnikla správa týkajúsa sa dvoch šíriacich sa nemocí: Facebook-depresia a Facebook-horúčka. Jedna z nich pramení zo znechutenia zo šťastia. Tá druhá zo závislosti na uznaní. Dve vety z denníčka: "Všetci sú hepi. Nik mi nepíše." Sovietska kultúra sa vracia?

 

V roku 1928 sa v Kolíne konala spektakulárna fotožurnalistická výstava Pressa. Sovietsky avant-gardista El Lissitzky [1890-1941] bol zodpovedný za sovietsky pavilón a doručil prezentáciu s dosť ďalekosiahlymi účinkami. Zapôsobila depresívne na Angličanov, ktorí sa závistlivo obracali po sovietskom propagandistickom talente. Spektakulárna fotokoláž bola neskôr zužitkovaná umením fašizmu i nacizmu. Dôvod? V koreňoch kultúry každej tyranie je masáž transparentného šťastie tu a teraz a optimistický výhľad do diaľky. A do tretice, výstavu navštívil aj Maxim Gorký, krstný otec sovietskeho socialistického realizmu [termín a doktrína pochádzajú až z 1932]. Ten si tu uvedomil, že takéto rozprávky o 24hodinovom orgazmickom šťastí by sa nemali prezentovať len zahraničiu, ale hodia sa aj pre domáce publikum. Práve dochádzalo k najväčšej krádeži pôdy v dejinách, zakladala sa metastáza súostrovia Gulag, začínali monsterprocesy, Prvá päťročnica v dejinách sa rozbiehala...to, čo Lissitzky pripravil pre zahraničných pozorovateľov sa Gorký rozhodol nadiktovať celej kultúre.

 

Nejde o to, že človek nechce byť iba šťastný a že chceme byť vždy šťastnejší ako tí druhí. [Montesquieu] Skôr o to, že monotónny fotooptimizmus má svojich desivých predkov z prvej polovice 20. storočia.


1928Pressa.jpg
El Lissitzky: Pavilón pre fotožurnalistickú výstavu [1928, hore]
El Lissitzky: ZSSR vo výstavbe [vôkol 1930, dole]
uss.jpg


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?