Joel Cohen & Ethan Coen: Skutočná guráž

Autor: Pavol Kutaj | 27.2.2011 o 9:25 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  411x

Dobré nedeľné ráno 27.02.2011: "There is nothing free except the grace of God." Bez platenia sa človeku dostáva len milosti božej. Nič viac nech človek nečaká, a nedúfa, že bude môcť bez platenia odísť od stola svojich skutkov. Týmto východisko protestantskej etiky začína Skutočná guráž, prvý vianočný film v kariére bratskej dielne Coen&Coen.

So Skutočnou gurážou Coenovci zabodli dýku do chrbta Nehanebným bastardom Quentina Tarantina.

 

Skutočná guráž je príbeh pomsty 14ročnej Mattie Ross, ktorú herečka Hailee Steinfeld bravúrne premenila na chodiacu definícia puritánskej serióznosti. Bandita Tom Chaney (Josh Brolin) jej zavraždil otca a Mattie vie, že spravodlivosť sa nespolieha na milosť. Že viera sa nepostará o zákon. A Chaney musí visieť. K tomu jej pomôžu výborne vybalancovaná dvojica spoločníkov: povestný alkoholik Rooster Cogburn ("The Dude" Jeff Bridges) a rytiersky hraničiar LeBeouf (Matt Damon).

 

Nejde len o prvý vianočný, ale i o úplne "najmäkší" film bratskej produkcie. Oproti Tarantinovou hrátkou s westernom postavili ultra-tradicionalizmus a vernosť literárnej predlohe. Tarantino páli dávky alúzií na filmové dejiny. Náročky ostáva v najlepšom z možných svetov: v hravom priestore temnej kinosály. Coenovci naopak. Vyzdvihujú originálny román (1968, Charles Portis) a obchádzajú prvú filmovú adaptáciu Skutočnej guráže z nasledujúceho roku. Vedomo prijímajú základné črty tradície westernu a bránia ich.

 

Je tu veľký (dievčenský) hrdina, cesta za hranice civilizácie, rytierska kombinácia jazdy a duelov a cti, jemné známky bieleho rasizmu voči indiánskej populácii, a majestátnosť scenérie, o ktorú sa postarala kamera Roger-a Deakinsa.

 

Žiadna manipulácia, žmurkanie na diváka, či ironický twist, ktorým Tarantino vkladá kovbojovi do rúk bejzbalovú palicu a SSáckemu sliedičovi fajku Sherlocka Holmesa.

 

Paradoxom ostáva, že toto zmŕtvychvstanie žánrového kina, vedomé rozhodnutie prijať pravidlá westernu a poklona literárnej adaptácii, pochádza od najoriginálnejších autorov amerického filmu. Suma summárum je Skutočná guráž je veľké konzervatívne gesto posledných Vianoc. Uvidíme, čo nato Oskarová porota.

 

Tip: Udreli na strunu hodnôt práve v čase, kedy bezplatné/experimentálne/špekulujúce prudko zapácha. Úroda bude hojná.

 

mattie.jpg

True Grit

Paramount Pictures, Vianoce 2010

Réžia: Joel Coen (1954-) & Ethan Coen (1957-)

Hrajú: Hailee Steinfeld, Jeff Brigdes, Matt Damon, Josh Brolin

Hudba: Carter Burwell (1955-; dvorný skladateľ režisérskej dvojice)

Kamera: Roger Deakins (1949-; dvorný kameraman režisérskej dvojice, stojí aj za filmom Dead man, čaká na prvého Oskara)

 

Literatúra

(o tradícii vôbec / o tradícii westernu zvlášť)

Gross, David. The Past in Ruins: Tradition and the Critique of Modernity. Amherst: University of Massachusetts Press, 1992.

Kohlmann, Jan-Philipp. "Hommage an an verstaubenes Genre." Negativ-Film, 11. január, 2011,

http://www.negativ-film.de/2011/01/hommage-ein-verstaubtes-genre.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?