Etický marketing?

Autor: Pavol Kutaj | 1.3.2011 o 9:00 | Karma článku: 2,35 | Prečítané:  533x

Dobré ráno, je 01.marec 2011: "Má to háčik: je totiž viac než pravdepodobné, že som s polovicou Vašej agentúry chodila do školy. A axióm "the medium is the message" sme, drahí, preberali v prvom semestri. Inak povedané, skorumpované médium nemôže vytvoriť morálny obsah. Z definície. Opakujem: "The medium is the message". A nemyslite si, že neviem, že o tom viete. A tiež, že na to zvysoka seriete." (Judith Holofernes, február 2011).

Potlesk stále buráca. Je namierený na internetové stránky skupiny Wir sind Helden a ozýva sa zo všetkých kútov nemeckej verejnej sféry. Citát z perexu je prekladom z drzého otvoreného listu, ktorý Wir sind Helden adresovali bulvárnemu plátku Bild. O čo ide? Vo svojej zbrusu novej markentigovej kampani sa Bild nezameral na nalakované hviezdičky s krátkou životnosťou, ale na seriózne autority nemeckej spoločnosti. Podmienky dealu?  Hmmm, oslovení majú neslýchanú slobodu pri tvorbe obsahu reklamy. A k tomu - žiadny honorár, okrem 10000 € na charitatívne účely.

 

Win-Win situation?

 

Má to háčik. Aspoň podľa speváčky Judith Holofernes (1976-), ktorá svojou brisknou odpoveďou poslala marketinkovú agentúru Jung von Matt do horúcich pekiel hanby. Judita študovala reklamu a Wir Sind Helden sú od začiatku vychýrení svojími avantgardnými ťahmi. V nemeckom článku Wikipedie je ich "do-it-yourself" výroba tričiek a nálepiek označená za guerilla marketing. Ale autor/ka príspevku evidentne nemá poňatia o zabehnutých praktikách avantgardy. Spomeňme na kapelu Crass a ich koncerty na staniciach metra, ich vydávanie literatúry vo vlastnom náklade, etc., punk is dead - avantgardne hlásil Crass už v 1978.

 

Judita spojila etické s ekonomickým.

 

Pretože za a) je jej veľmi dobre známa skorumpovaná história Bildu. Vie, že od 60. rokov je Bild na nože nielen so študentským hnutím a všetkým, čo zaváňa ľavicou a intelektuálštinou. Ale taktiež, že sa proti Bildu hromadne postavili literáti na čele s Gunterom Grassom („Wir arbeiten nicht für Springer-Zeitungen," 1967). Že je problematický vzťah k postreleniu Rudiho Dutschke z 1968. Že je tu román  Ztracená čest Kateřiny Blumové od Heinricha Bolla, o tom, ako noviny (konkrétne Bild) priviedli hrdinku k samovražde, Proste, tento kanál informácií má veľmi dlhý dejiny morálneho odpadu.

 

Malá morská víla sa nevynorí z odpadového kanála.

 

Za b) je tu moc webu, ktorú Judita nielenže poslala svetu etickú zvesť, ale prispela aj k popularite Wir sind Helden. Štipľavá odpoveda sa totiž vynorila domovských stránkach kapely. Všetko je narafičené (?) na preťaženosť návštevnsti, stránka sa hrá na výnimočný stav a na landing page je k prečítaniu iba otvorený list.

Synergia v priamom prenose. Wir sind Helden sa nielenže vysmiali Bildu, ale prilákali nové a nové publikum. Ad sila webu...nestálo ich to ani halier.

 

Do I need business man to promote my angle?

(Crass, Punk is Dead, 1978)

Crass.png

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?