História nenávisti?

Autor: Pavol Kutaj | 5.3.2011 o 10:32 | (upravené 5.3.2011 o 10:38) Karma článku: 1,89 | Prečítané:  319x

Dobré ráno, je 5. marec 2011: História nenávisti je história zrady. Nenávisť povstáva z krachu milostnej aféry. A tak sa prvá láska Scota Viatora volala Maďarsko, prvá láska mnohých intelektuálov Komunizmus a prvá láska Československa Francúzko. A potom prišlo...bodnutie do chrbta.

 

Štipka psychológie na úvod. Nenávisť a zamilovanosť sú neoddeliteľné natoľko, že existuje názor, že pravá zúrivá nenávisť je vždy a vždy deckom zradenej lásky.


Ilustrovať sa to dá na príklade RW Seton-Watsona, veľkého pomocníka rozpadu Rakúska-Uhorska, resp. vzniku Československa. Tesne predtým, než prišiel na Slovensko bol Seton-Watson plný entuziazmu voči Maďarsku. Videl ho vo svetle liberálnych ideáloch roku 1848. A potom prišli voľby roku 1906, Scotus Viator (pseudonym, pod ktorým publikoval články) videl na vlastné oči podvody a masakre na Slovenskom obyvateľstve. Jeho objatie Maďarska utrpelo trýznivý úder.

 

Podobne tak milostná aféra mnohých intelektuálov so Sovietskym zväzom. Rady zúrivých anti-komunistov boli plné bývalých fanatických podporovateľov. Jedným z prvých obratov bolo Kronštadské povstanie v roku 1921. Ach, námorníci, tá vysnívaná proletárska smotánka, ach, železničiari a guľometníci. To poetické podhubie boľševického svetonázoru.A naraz sú to námorníci, ktorý sa búria proti teroru Strany? A Lev Trotsky ich bez mihnutia oka zmasakruje? Publicista Louis Fischer nazýva tento okamžik zrady "kronštadský moment". Bolo množstvo geniálnych mozgov, ktoré utrpeli šok a obrátili všetku svoju energiu proti komunistickej utópii.

 

K opačnému obratu došlo po Druhej svetovej vojne v Československu.  Verejná mienka po roku 1938 pochopila Mníchovskú dohode ako fatálnu zradu Západu. A prezident Beneš sa po vojne vracal s bojovým pokrikom "Už nikdy Mnichov". Komunistický prevrat mal dvere dokorán.

 

Vzťah nabitý bezhraničnou zamilovanosťou je potenciálnym príbehom iracionálnej pomsty.

 

A potom, hm, nech niekto hovorí o "logike" dejín.

 

 

Dobrá kniha:

Jan Tesař. "Zvoní zvoní zrady zvon." In Mnichovský komplex: jeho příčiny a důsledky.

Praha: Prostor, 1990.

 

 

Businessman.jpg

 

 


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?