Paul Celan (1920-1970): Prijatie odcudzenia

Autor: Pavol Kutaj | 9.3.2011 o 8:21 | (upravené 9.3.2011 o 8:31) Karma článku: 2,23 | Prečítané:  512x

Dobré ráno 09. marec 2011: Včera Medzinárodný deň žien, dnes Popolcová streda. Kalendár ladí s nedávnym sklamaním nemeckého ex-ministra Karl-Theodor zu Guttenberga. Exhibicionista morálnej politiky pristihnutý pri podvádzaní ako škôlkár. Odpisoval, aby sa stal pánom doktorom a...médiá a vedci ho chytili pri čine a...nakoniec úspešne uštvali k rezignácii. Nátlak okamžiku pomôže vyvážiť iná plagiátová aféra. Básnik Paul Celan bol totiž jej nevinou obeťou. Meno konšpirátorky: Claire Goll (1890-1977).

 

Cudzinec. Židovský básnik Paul Celan (1920-1970) si túto skúsenosť musel vypil do dna. Dôvod? Až príliš veril materskému jazyku.

Podľa neho je poézia možná len v rodnej reči. Nemčine. Jazyk, do ktorého sa najprv narodil a zároveň jazyk, za v ktorom bola nacistami popravená jeho rodina.

 

A tak Celan sa z vydal z rodného Rumunska do Viedne, odtiaľ do Paríža, aby si zobral život v toku Seiny.

Cudzinec voľbou. Veril, že si jeho neprispôsobivosť nie je voľba, ale údel. Narodil sa s nemčinou, a ako poet sa jej nemôže vyhnúť. Narodil sa ako Žid, a ako človek musí vyčnievať.

 

Bol cudzorodý element v tele danej spoločnosti. K vysvetleniu použil nacistické sloveso verjuden. Hovoril o tom v spojení s prevzatím ceny Georga Büchnera, 1960.

Verjuden - stať sa židákom, to čo bolo nacistom najväčšou zradou. Chovať sa ako Žid, byť najextrémnejší cudzinec. To bolo pre Celana  hm, výzvou. Je to ťažké, náročné, záludné. Mnohým, ktorí sa ako židia narodia, sa to podľa neho nikdy nepodarí.

 

Jeho trvanie na pozitívnom význame verjuden ho vohnala najprv do zúfalstva a potom do Seiny. Siahol na život ako štvanec po rokoch mediálneho a školometského podozrievania z odpisovania. Režisérka kampane Claire Goll utrúsila, že jeho skon je jasný dôkaz komplexu viny. Jej verdikt: Judáš, Celan, jedna pakáž.

 

 

Den Tod,

den du mir schuldig bist, ich

trag ihn

aus

MarcChagallGreenViolinist.jpg

Smrť,

mi dlžiš, sám

si ju

vyplatím.

 

(obraz Zelený huslista, Marc Chagall) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?