Pôst z gnostických zdrojov.

Autor: Pavol Kutaj | 11.3.2011 o 8:12 | (upravené 11.3.2011 o 8:24) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  348x

11. Marec 2011, bréráno: V utorok sme pochovali basu. Podľa kalendára nastalo ročné obdobie pôstu. Po sieti sa dokonca vyrojili podporné "pôstne" jednotky, niektoré z nich doporučujúce vzdať sa na 40 dní Internetu a vojsť do seba. Prvá asociácia s pôstom sa však netýka samoty, ale skôr hladu.

 

V pôste má prsty gnostik. Z podstaty gnostickej tradície vyplýva, že si pôst netreba pomýliť s diétou. Diéta j cesta ku kráse / zdraviu tela.

Gnostistický postoj telo zavrhuje. Gnostik nepestuje fyzickú krásu, lebo pestovať fyzickú krásu je ako pestovať buriny.

 

Pôst je cesta k poznaniu. Metóda sebaperfekcie. Byť perfektný znamená pre gnostika byť inteligentný, nie byť elegantný. Táto významná sekta rozumu hľadá šťastie vo vlastnom egu, nie vo vonkajšom svete. A je známym faktom, že dokiaľ sa ušetrí energia investovaná bežne do metabolizmu, ego sa dokáže rozpáliť a pracovať na oveľa vyššej frekvencii.

 

Gnostický prúd je z Orientu. Jeho ramená zo Sýrie a Perzia sa pretekali prvými kresťanských komunitami oveľa silnejšie než sa predpokladalo do roku 1945. Povojnová archeológia zaznemanala objav celej zakopanej knižnice askézy. Miesto: Nah Hammadi, Egypt.

 

Nenávisť voči fyzickému svetu a spoločnosti viedla gnostika k životu v ústraní. Budem sám so svojou nenávisťou voči materiálnych statkom, politickej realite a spoločenským povinnostiam.

 

Ide mi len o gnózu -  tajné poznanie. Prvé tajomstvo je, že ľudská situácia je definovaná ako zajatie. Duše je uväznená reťaziach gravitácie. Zabúda na podstatné fakty, pretože ňou zmietajú hlúpe vášne, náklonnosti, úspechy, hostiny, práca a iné diabolské spoločenské a politických dôsledkov.

 

Excelentný dobový gnostický text je Hymna o perle, pravdepodobne z 1. storočia, ktorá je elementom apokryfnom evanjelia Apoštola Tomáša. Hymna o perle je chvála hladu. Hrdinom je Princ zo spiritualistickej Perzie, ktorý je povolaný k zisku perly v Egypte. Perla je zahrabaná v nebezpečnom Egypte. Princ však začne hodovať spolu s Egypťanmi a spadne do žumpy fyzického živlu. Pretože egyptské sladkosti zaliali ako ťažké gravitačné splašky jediný hlas a iskru, ktorú nosil v sebe. Namiesto toho, aby získal perlu sa stal otrokom Egypta.

Prestal poznávať a spomínať. Zabudol, že musí vojsť s ohniskom koncentrácie do seba. A vo vnútri  musí byť ticho, aby zaznela hudba poznania.

 

Dokiaľ je tu orchester trávenia, nie je pre gnostika možné dobrať sa pravdy. Samozrejme, Perzský kráľovský Otec mu poslal list, v ktorom mu pripomenul jeho ozajstnú totožnosť:

Si Princ poznania, nie otrok lahôdok.

 

Rodokmeň pôstu má aj gnostických predkov. A tí mali pôst za vedeckú metodológiu, nie na telesnú kozmetiku.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?