Film: Rituál (Mikael Håfström, 2011)

Autor: Pavol Kutaj | 21.3.2011 o 8:58 | (upravené 21.3.2011 o 9:04) Karma článku: 1,89 | Prečítané:  497x

Bréráno do prostredia rodinného pohrebného ústavu. Ľadové laboratórne svetlo, ľudské telá ako laboratórne krysy. Nad nimi operuje Michael Kovak, syn vlastníka kšeftu. Rodina je súčasťou katolíckej menšiny Spojených štátov. Michael ale nie je skalný miništrant, skôr buržoázny pragmatik, ktorý sa rozhodol pre kňažský seminár - pretože stojí 0$. Začína film Rituál.

 

Protagonista využíva prastarú cirkvevnú alternatívu. Tou je ponuka cesty medzi elity bezohľadu na zázemie (ale nie - nanešťastie, zatiaľ - bez ohľadu na pohlavie). Michael Kovak sa rozhodne pre cirkev, pretože ho finančne kryje. Medzi jeho hobby patria baby, pivo, posilka, playstation.

 

Mladý agnostik sa však zrazí s večným problémom zla. Tak by sa snáď dal zhrnúť základný konflikt hororu Ritus. Režísér  Mikael Håfström (*1960, Švédsko) skutočne prepadol len v jednom bode, nechal sa zvábiť aurou skutočného príbehu. Dobre, rozumieš marketingovým dôvodom. Pravda sa lepšie predá. Dobre, je to starý hororovo-fantastický žánrový trik. Publikum musí aspoň veriť hrôze alebo aspoň prestať neveriť. Ale, ale, ale: čo si myslieť o tom, že potom ako úvodné aj záverečné titulky vytrúbia "true story" sa na úplnom konci dva krát objaví malými písmenkami hláška o úplnej fikcii?

 

Ad story:

 

4 roky na seminári uplynuly a Michael nezačul hlas kňažského povolania.

Píše preto rezignujúci list:

"Vďaka za univerzitný titul, celibát si môžete nechať."

 

Cirkevná odpoveď je rovnako pragmatická:

"Zo štipendia sa tým pádom stáva školné, Michael. Viď klauzula XY na Tvojej zmluve so seminárom. Summa sumárum ide o 100 000$. Bež si to rozmyslieť medzi exorcistov do Ríma."

 

Michael ide v ústrety zlu, horor začína, a potom čo sa zjaví Anthony Hopkins alias Pater Lucas sa zo snímku stane dobre vyvážená dávka drásavého napätia a decentnej komiky.

 

To predovšetkým znamená absenciu ošúchaných klišé o Rímskej cirkvi. Žiadne zneužité deti, žiadna potlačená homosexualita, žiadne intrigy za zatvorenými dverami, len kopa humoru.

 

Fazit: Podarený kúsok, pri ktorom treba vedieť zavrieť obe oči. Nie však pri hororových scénach vyvolávania diabla, ale pri úvodnom a záverečnom vyhlásení, že totooooo sa naooozaj stalooooo.

Záživný koktejl humoru a hororu a katolíckej subkultúry.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?