Útek zo Sibíri (Peter Weir, 2011)

Autor: Pavol Kutaj | 14.4.2011 o 11:08 | (upravené 14.4.2011 o 11:18) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  488x

Bréráno; Akým jazykom hovorí archetypický zloduch historického filmu? Aký kostým stelesňuje systém zla 20. storočia? Ľahká odpoveď: Die Schutzstaffel der NSDAP (Abkürzung SS). Je tu ale hnutie za zmenu pamäti s hlavným stanom v Poľsku. Toto hnutie hlása, že holokaust ako memento nepostačuje. Na výbornú tomuto ťaženiu slúži aktuálny film od Peter Weir-a. Je to však výborné celé ťaženie?

 

Historický epos bez romantického klišé, to je Útek zo Sibíri. Odysea, ale bez Kirké. Partia väzňov Gulagu podnikne anabázu skrz tajgu, skrz púšť, skrz hory. Z Ruska do Indie po vlastných. Film je o konflikte slobody proti stalinistickému systému, ktorý sa spolčil z mocnosťami zimy, smädu a únavy. Zloženie bandy utečencov je "weirovsky" noblesné: Je tu Valka (Colin Farell, korenie snímku), humorný člen ruského podsvetia; je tu americký ex-komunista mr. Smith (Ed Harris);a je tu umelec prežitia a vodca svorky, Poliak Januzs (Jim Sturgess).

 

Je počuť šomranie, že vraj sa jedná o kopec nádherných prírodopisných záberov bez ladu a skladu. Veru, National Geographic nefiguruje medzi producentmi nadarmo (žiadne veľké štúdium v pozadí, Weir znenávislel). Ja ale nevidím v prvom rade ani Weirov aristokratický štýl, ani jeho posadnutosť konfrontácie osoby s vyššími politickými (ala Kráľova reč) a prírodnými (ala 127 hodín) silami.

 

Film si zaznamenávam ako symptóm pokusu o prevrat obrazu 20. storočia. K veci: hlavnou odbornou konzultantkou filmu je Anne Applebaum. To je americká novinárka a historička, vyhrala  v roku 2004 vyhrala Pulitzera za svoju knihu Gulag - A History (k mání je český preklad Petrušky Šustrovej). Applebaum je manželka Radoslava Sikorského, poľského ministra zahraničných vecí. A je známa svojim apelom na rozšírenie predstavy o terore 20. storočia. Nacizmus a holokaust áno, ale nielen. To je odrezaný obraz.

 

Koľko filmov o Gulagu poznáš? Alebo o ukrainskom hladomore? Alebo o sovietskom vykynožení malých národov po pakte s Nemeckom. Pššššt. Koniec ticha nastal minulý rok, keď sa medzi historické knihy roka zaradila kniha Bloodlands od Timothy Snydera (prekladu sa -pevne verím- skoro dočkáme). Hitler a Stalin sú si minimálne rovní v kvantách spôsobeného utrpenia. A Stalin s ním začal už v 1933ťom na Ukraina (hladomor ako nástroj sociálnej politiky) a skončil až svojou smrťou 1953. Poľský režisér Andrej Wajda sa o toto prebudenie pokúsil svojím snímkom Katyň (2007). Poľská vláda k tomu v apríli 2009 podala v Bruseli návrh na nový pamätný deň. 23. Augusta sa má sláviť pamiatka obetí totalitných režimov. Áno, presne na deň podpisu paktu Molotov-Ribbentroph.

 

Útek zo Sibíri globalizuje toto predovšetkým poľské hnutie: témou (Gulag), charakterom (Janusz), knižnou predlohou (Sławomir Rawicz) i konzultantkou (poľsky zaťažená Applebaum).

Je to povzbudivé, pokiaľ sa vyhneme extrémom. Napríklad krejzy návrhom maďarskej vlády na vyvracanie socialistických pomníkov.

 

Film sám nestrhol, ale prispel širšiemu kultúrnemu prúdu, ktorý napĺňa nádejou.

Preto zasluhuje potlesk a podporu.

 

--

Pramene:

 

Applebaum, Anne. "The Worst of Madness." In New York Review of Books. November 11, 2000. http://www.nybooks.com/articles/archives/2010/nov/11/worst-madness/


Niven, Bill. "Bloodlands - a Shift in European Memory?" In The Past in Memory. October 11, 2000. http://onthepast.blog.co.uk/2010/11/10/bloodlands-a-shift-in-european-memory-9951878/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?